Ostatnim (obowiązkowym) punktem naszej wycieczki po Malcie jest Blue Grotto. Jest to bez wątpienia największa i najbardziej znana tutejsza atrakcja turystyczna.

Znajduje się tu malutka kamienista plaża i kąpielisko w zatoce, gdzie przycumowane są łodzie.

IMG_8351

Główną atrakcją tego zakątka jest 20-minutowy rejs po okolicznych jaskiniach i zatoczkach, wypełnionych wodą w niebieskim i lazurowym kolorze. W sezonie (podobno) można nawet wykąpać się w morzy podczas takiego rejsu. My jesteśmy w lutym – nie znalazł się wśród nas żaden chętny na kąpiel 😉

Do Blue Grotto dotrzemy autobusem linii 74. Nie wiemy jakie tłumy muszą tu gościć podczas sezonu, bo w lutowy poranek jest tłum.

Bilet na rejs kosztuje 8 € / osoba dorosła, faktycznie trwa około 20 minut.

IMG_8348

Ważna informacja na miejscu można płacić kartą, co raczej rzadkość na Malcie.

Czas na rejs 🙂

Najpierw płyniemy chwilę na otwartym morzu…to nic strasznego widać, że panowie mają fach w ręku. Potrafią świetnie wywarzyć łódkę 🙂

IMG_8401

IMG_8376

Główną atrakcją jest Blue Grotto, gdzie woda naprawdę ma piękny lazurowy kolor.

 

IMG_8393

IMG_8369

IMG_8367

IMG_8366

Okolica Blue Grotto to świetne miejsce na rodzinny piknik. W sezonie spokojnie można przeznaczyć cały jeden dziś na wyciekę w tą okolicę. Widoki wynagradzają wszystko.

IMG_8409

My udajemy się dalej, tym razem do miejscowości Mosta. Znajduje się ona 5 km na północy – wschód od Rabatu. Żyje w niej ok 19 tys mieszkańców – to jedno z największych miast na Malcie. Najsłynniejszym obiektem w Moście jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościołów na Malcie jest bardzo bardzo dużo, co wyróżnia więc ten?

Po pierwsze posiada on czwartą co do wielkości kopułę w Europie o zewnętrznej średnicy 54 m i wysokości ponad 60 m. Jednak kopuła jest słynna nie tylko ze względu na rozmiary.

IMG_8424

A więc po drugie… Maltańczykom kojarzy się również z pewnym wydarzeniem, które jest uznawane za cud. Kiedy 9 kwietnia 1942 roku na kopułę spadła bomba, okazała się niewybuchem i nikogo nie raniła. Jej replika jest przechowywana w zakrystii kościoła.

Unknown

Malta ! Będziemy tęsknić !