Mów się, że Gozo jest położone na trzech wzgórzach, na których zresztą znajdują się poszczególne miasta: Nadur, Xaghara i Zebbug. Właśnie te trzy wzgórza odnajdziemy w herbie wyspy. Gozo zachwyca przede wszystkim rolniczym krajobrazem. Na wyspie uprawia się głównie pomidory, które są następnie suszone i podawane, jako lokalny przysmak z oliwą. Mieszkańcy Gozo często podkreślają swoją odrębność od Maltańczyków pochodzących z głównej wyspy. Obecnie na Gozo mieszka niewiele ponad 30 tys. osób, z czego w samej stolicy Victorii ok 6,5 tys.

Jak się dostać na Gozo?

Najlepiej i najszybciej komunikacją miejską do portu Cirkewwa Ferry (Malta). Dojeżdżają tam autobusy linii: X1, X1A, X1B, 41, 42, 101, 221, 222, 250. A następnie promem Gozo Channel. Na stronie przewoźnika TUTAJ można znaleźć aktualny rozkład promów oraz ceny biletów. Rejs trwa około 25 minut.

Obowiązkowym punktem wycieczki na Gozo jest leżące na zachodnim wybrzeżu Azure Window. To szeroki korytarz między dwoma pasmami skalnymi, przez który przepływa woda, tworząc przepiękny krajobraz zatoki. Te zdjęcie kojarzą wszyscy, którzy choć raz widzieli przewodnik po Malcie.

IMG_8112

Z portu Mgarr do Azur Window dostać się bardzo łatwo. Najpierw autobusem do stolicy Victorii a następnie kolejnym autobusem, tym razem linii 311. Azur Window naprawdę warto odwiedzić, robi ogromne wrażanie. Wybrzeże z tej perspektywy wygląda zachwycająco. Zdecydowanie to jedno z najładniejszych miejsc w Europie!

Azur window można zobaczyć od strony lądu i od strony morza. W zatoczce pływają łódki na krótki 15 min rejs. Koszt wycieczki 4 euro.

IMG_8059

IMG_8047

Najwspanialsze widoki są jednak z perspektywy skalistego lądu. Na wycieczkę tutaj warto zaopatrzyć się w koc oraz kilka rzeczy do jedzenia i zrobić sobie piknik w tych cudownych okolicznościach przyrody.

IMG_8064

IMG_8075

W skalisty podłożu tuż pod Azur Widow w skałach utworzyło się małe jeziorko, jeśli dotrzecie można się w nim wykąpać, jeśli nie przestraszy nikogo temperatura wody – 17 stopni 😉

IMG_8087

Nieopodal przystanku autobusowego znajduje się mała kaplica, pod wezwaniem św, Anny, która została wzniesiona w 1963 roku, na miejscu dużo starszego kościoła.

IMG_8094

Z Azur Window udajemy się do stolicy Victorii. Miasto to jest przez lokalnych nazywane Rabat , położone jest w centralnej części i warto odwiedzić tu kilka miejsc. Przede wszystkim Plac it-Tokk i skorzystać z usług jednej z pobliskich kawiarenek

IMG_8111

oraz Cytadelę. Została ona wybudowana na potrzeby mieszkańców przed korsarzami, którzy grasowali w tych rejonach w XV i XVI w. Już wtedy ta średniowieczna budowla wznosiła się po środku wyspy, jednak nie stanowiła dostatecznej obrony przed napadami. Oprócz katedry na terenie cytadeli znajduje się Muzeum Katedralne, Muzeum Archeologiczne, Stare Więzienie, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Folkloru, kino oraz kilkanaście sklepów i restauracji. Najwspanialsze jednak to co mamy za darmo 🙂 widok z cytadeli na Victorię i okolicę.

IMG_8119

IMG_8104

IMG_8101

AKTUALIZACJA !

Niestety dnia 8 marca 2017 roku w wyniku sztormu Azur Window uległa całkowitemu zniszczeniu. „To wiadomość łamiąca serce” – powiedział premier Malty Joseph Muscat. Nam też ta wiadomość złamała serce, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na kilka dni przez zniszczeniem mieliśmy okazję zobaczyć ten wspaniały widok.

IMG_8088