Wschodnie wybrzeże Malty to region bardzo zróżnicowany. Mamy tu prawdziwą mieszankę funkcjonalno – przyrodniczo – krajobrazową. Od hałaśliwych kurortów przez strefę industrialną i obszar prehistorycznych zabytków aż po puste połacie pól położonych nad skalistym brzegiem morza. Ten region to doskonałe miejsce na rowerowe wycieczki. Trzy główne miasteczka to: Marsaskala, Marsaxlokk i Birżebbuga. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie Trzech Miast nad wielkim portem znajdują się mniejsze miasteczka, przylegające do siebie tak ściśle, że nie sposób dostrzec ich granic. Całe wschodnie wybrzeże usiane jest fortami, kościołami i małymi zatoczkami.

W dzisiejszy niedzielny poranek postanowiliśmy udać się do miejscowości Marsaxlokk, gdzie co tydzień, nad brzegiem morza, rozstawia się targ rybny. o targu czytaliśmy wiele, jest to jedna z atrakcji Malty, opisana w każdym przewodniku – w związku z tym mamy wielkie oczekiwania 🙂

Do Marsaxlokk najlepiej dojechać autobusem linii 81 lub 85 odjeżdżającym z dworca głównego w Valletcie. Podróż trwa około 40 min. W przewodniki czytamy: „Marsaxlokk nie jest największym miastem tego regionu. Pozostaje jednak na pewno jednym z najbardziej malowniczych. W tej rybackiej osadzie znajdziemy deptak i kilkadziesiąt kawiarenek, a przede wszystkim zacumowane przy brzegu łódki luzzu w pięknych żywych kolorach”… i dalej „Marsaxlokk ze względu na swoje nieduże rozmiary i mniejszą niż w innych miastach liczbę turystów jest wyjątkowo urokliwe i trochę jeszcze nieodkryte”.

IMG_8150

Zdecydowanie mamy wielkie oczekiwania co do tego miejsca… zwłaszcza w połączeniu z dzisiejszą atrakcją, jaką jest targ rybny.

Dojeżdżamy i ….. ryby zdecydowanie czuć 😉 ale chyba bujny opis z przewodnika był trochę na wyrost. Targ rybny to wątpliwa atrakcja. Faktycznie jest kilka stoisk z rybami i owocami morza. Dalej owoce i warzywa (mandarynki importowane z Hiszpanii ;-))

IMG_8135

IMG_8136

IMG_8138

oraz dużo, dużo chińszczyzny. Torebki, okulary, ubrania, meble, garnki, biżuteria, zabawki – dosłownie wszystko. Dlatego jeli zastanawiacie się czy w niedzielny poranek warto tu przyjechać na targ rybny ? Nasza odpowiedź brzmi NIE. Jeśli zastanawiacie się czy w ogóle przyjechać do Marsaxlokk to TAK, bo miasteczko jest warte odwiedzenia.

IMG_8155

IMG_8157

Dwie atrakcje Marsaxlokk

Warto skorzystać z oferty jednak z nadmorskich restauracji, gzie serwują świeże ryby i owoce morza. Wszystko wygląda naprawdę znakomicie – ceny też rozsądne.

Warto również poświęcić trzy godziny na spacer do punktu widokowego Delimara Point, odwiedzić tuż obok położny Fort Delimara oraz zatoczkę Peter’s Pool.

Teraz coś dla dzieci 🙂 Na Malcie znajduje się fabryka zabawek Playmobil. Nie wiecie co to takiego ? My tez nie wiedzieliśmy póki nie wkroczyliśmy do świata Playmobil.

IMG_8164

Fabrykę warto odwiedzić jeśli załapiecie się na godziny zwiedzania obiektu, czyli od poniedziałki do piątku w godzinach od 10.30 do 14.30. Dziś niedziela ;-( zwiedzania nie ma więc zostaje nam zabawa oraz zakupy w sklepie. Wybór ogromny – ceny raczej mało atrakcyjne (w porównaniu do sklepów w Polsce). ALE najważniejsze, że dzieciom się podobało 😉 Do fabryki można dojechać miejskim autobusem linii X4. Zostawiamy również TUTAJ link do strony fabryki Playmobil.