Dziś dużo atrakcji i dużo zwiedzania. Zaczynamy od miasta Mdina, to zdecydowanie jedno z najmniejszych miast na Malcie.

Skanuj 2

Każdy znajdzie tu coś dla siebie: miłośnicy architektury, fani historii, zakochani, amatorzy fotografii i wielbiciele koni 😉

IMG_8175

Mdina, zwana też Citta Notabile, Melita lub Citta Vecchia, to średniowieczne miasto znajdujące się w centralnej części wyspy. Ze względu na wąskie uliczki i spokój, który panuje tu wieczorami, nazywana jest także „Cichym Miastem”. Zbudowana w czasach rzymskich Mdina była pierwszą stolicą Malty. Podobnie jak cały archipelag, także i to miasto przechodziło z rąk do rąk. Panujące na Malcie dynastie i władcy najróżniejszych narodowości fundowali nowe budowle i zmieniali wygląd miasta. Arabowie, którzy przybyli na Maltę w 870 r., powiększyli ośrodek i rozbudowali jego mury.

IMG_8281

Roger I z Normandii ufundował katedrę.

IMG_8302

Tradycyjne nazwy miasta wiele mówią o jego historii i specyfice. „Ciche Miasto” jest oazą spokoju, gdzie ze względu na wąskie uliczki nie jeżdżą samochody. Pojedyncze pojazdy należą do mieszkańców, których jednak nie mieszka tu wielu. Populacja miasteczka liczy zaledwie 300 osób. Nazwa Citta Notabile pojawiła się  źródłach po raz pierwszy w XV w., kiedy Saraceni próbowali podbić Maltę. Ponad wiek później, kiedy joannici rozpoczęli budowę nowej stolicy (Valetty) Mdina stała się „Starym Miastem”.

Co warto zobaczyć ?

Mury miejskie w Mdinie są świetnym przykładem dobrze zachowanej fortyfikacji.

IMG_8172

Główne wejście do miasta znajduje się przy ogrodach od strony Rabatu. Przed wejściem zawsze stoją dorożki, które można wynająć na przejażdżkę po mieście. Cała przejażdżka trwa około 20 min, ceny wysokie – jednym słowem nie warto!

Warto jednak zwiedzić miasto na spokojnie i spędzić tam przynajmniej dwie godziny na spokojnym spacerze

IMG_8183

oraz odwiedzić firmowy sklep producenta maltańskiej ceramiki – Valetta Glass.

IMG_8185

IMG_8186

IMG_8187

IMG_8188

W Mdinie (podobnie jak na całej Malcie) widać wpływy brytyjskie

IMG_8301

Z Mdiny udajemy się na południowe wybrzeże, gdzie główną atrakcją są wyrastające z morza na wysokość 200 m Klify Dingli. To jeden z najbardziej malowniczych widoków na Malcie. Podziwiać je można stojąc na samym szczycie skał, gdyż klify usiane małymi zatoczkami rozciągają się na długości prawie całego południowego wybrzeża.

IMG_8285

IMG_8286

IMG_8287

IMG_8290

IMG_8314

IMG_8317

IMG_8315

Ostatnią dzisiejszą atrakcją jest wizyta w wiosce rzemieślniczej – Ta’ Qali. Dojedziemy tam autobusem linii 186. Położony na północny wschód od Rabatu Park Narodowy Ta’ Qali obejmuje tradycyjne huty szkła.

IMG_8313

Kompleks ten nosi nazwę Ta’ Qali Craft Village i znajduje się na terenie lotniska z okresu II wojny światowej. Wyrabiane w nich naczynia i biżuteria mienią się wszystkimi kolorami. Małe huty szkła, prócz sprzedaży własnych produktów oferują możliwość obejrzenia procesu wyrobu szklanych ozdób. My wybraliśmy hutę Valetta Glass.

IMG_8319

Na miejscu mieliśmy okazję zobaczyć całą linię produkcyjną ceramiki.

IMG_8303

A oto efekt końcowy!

IMG_8316

SUPER MIEJSCE – BARDZO POLECAMY !!!