Wybierając najtańszą opcję biletową z Warszawy do Kolombo (i z powrotem) liczyliśmy się z tym, że podróż będzie rozciągnięta w czasie. W naszym przypadku oczekiwanie na lotniskach skumulowało się na jednej z przesiadek – 12 godz lotnisko w Belgradzie. Zdecydowanie to lepsza opcja niż dwa razy po 6 godzin.

W pakiecie mamy więc zupełnie darmowe, całodzienne zwiedzanie Belgradu. Obywatele Polski nie potrzebują wiz, aby wjechać na teren Serbii. Wystarczy przy odprawie paszportowej pokazać paszport (dostajemy pieczątkę) i w drogę. Pogoda znacznie różni się od tej panującej obecnie na Sri Lance. Jest szaro, trochę ponuro, dość zimno (około 9oC),  ale nie pada i to najważniejsze! Przy wyjściu z lotniska można z bankomatu pobrać gotówkę. Na taki dzień zwiedzania proponujemy wybrać 3000 serbskich dinarów (równowartość 110 zł).

IMG_0300

Starczyło nam to na: przejazdy autobusem, kawę, mapę po Belgradzie, magnes na lodówkę, szybki lunch oraz coś do picia (na dwie osoby). Zakładamy na siebie wszystko co posiada długi rękaw, szaliki, chustki i ruszamy w miasto.

Z lotniska w Belgradzie w bardzo prosty sposób można dostać się do centrum miasta. Tuż przy wyjściu jest przystanek autobusowy, linia A1 SLAVIJA.

IMG_0303

Koszt biletu autobusowego 300 dinarów/1 osoba, w jedną stronę. Czas podróży to około 40 min. Wysiadamy na stacji końcowej. Za tłumem kierujemy się w jedną z ulic. Nie mamy żadnego planu po prostu chcemy zobaczyć miasto.

Naprawdę nieoczekiwanie na naszym horyzoncie pojawia się coś takiego

IMG_0254

Jest to cerkiew Świętego Sawy, podobno jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie. Na zewnątrz wygląda bardzo okazale,

IMG_0255

niestety w środku nadal trwaja prace budowlane i widać tylko rusztowania.

IMG_0256

Nie próbujcie z Serbami rozmawiać po angielsku, to nic nie da! Zdecydowanie lepiej zapytać po polsku, o dziwo jakoś można się dogadać. Kupujemy więc mapę bo sami nie jesteśmy w stanie odgadnąć, gdzie dalej iść. Plan miasta rozwiązuje nasze wszelkie problemy.

Wracamy więc do punktu wyjścia na znane nam (z autobusu) rondo Slavija

IMG_0302

i ulicą Kralja Milana kierujemy się w stronę Starego Miasta.

IMG_0269

Naszym celem jest Twierdza Kalemegdan. To fortyfikacja wybudowana za czasów celtyckich, położona na wzgórzu, o wysokości 125 m.

IMG_0283

Twierdza znajduje się w dzielnicy Stare Miasto i jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Z twierdzy roztacza się panorama na ujście rzeki Sawy do Dunaju. Znajduje się tam również rozległy park będący miejscem spotkań i spacerów.

IMG_0277 IMG_0288 IMG_0289

Podziwiamy piękne widoki na Sawę i Dunaj.

IMG_0291 IMG_0293 IMG_0294

Dla nas też chwila odpoczynku i serbska cola (nie różni się niczym od polskiej).

IMG_0301

Dalej kierujemy się na główny deptak miejski, czyli ulicę Kneza Mihaila. Są restauracje, bary i knajpki, butiki i kramiki z pamiątkami.

IMG_0276 IMG_0274 IMG_0273 IMG_0272 IMG_0271IMG_0275IMG_0265

I jeszcze kilka zdjęć na pamiątkę.

IMG_0270

Do Belgradu wrócimy na pewno!