Kuchnia maltańska to zagadnienie na zupełnie odrębny wpis, ale w skrócie… Śniadania są typowo brytyjskie: bekon, jajka i fasolka w sosie pomidorowym…hmmm… zupełnie nie nasz klimat, zresztą chyba nikogo, poza mieszkańcami Wysp 😉 Nasz hotel jest nastawiony typowo na przyjęcie Brytyjczyków i poza powyższymi rarytasami zostają nam tosty z dżemem 😉 Po śniadaniu sytuacja wygląda zupełnie inaczej i przewagę bierze typowa kuchnia śródziemnomorska, z widocznymi wpływami kuchni włoskiej. Niezwykle popularne są małe kafejki, w których serwują cudowne włoskie desery oraz kawę. Popularne są również Pastizzerie, czyli sklepiki z przekąsami. Typowe pastzzi to nadziewane warzywami, najczęściej szpinakiem, serem ricotta lub szynką ciasteczka zapieczone w cieście francuskim. W typowej Pastizzerii kupimy również pizzę na kawałki, pieczonego kurczaka oraz słodkie bułeczki. Wieczorem otwierają się restauracje serwujące dania kuchni maltańskiej i włoskiej. Poza makaronami możemy zjeść lokalny przysmak potrawkę z królika (fenek). Popularne są również dania rybne i owoce morza.

Po naszym „pysznym” śniadaniu -> tost + dżem przypominający smakiem truskawkowy + sok + kawa ruszamy na zwiedzanie okolicy. Mieszkamy w Qawra, St. Paul’s Bay nieopodal Oceanarium. Jak już wspominaliśmy w poprzednim poście wybraliśmy na pobyt hotel Canifor TUTAJ link. Jego niewątpliwą zaletą jest idealna lokalizacja. Blisko pętli autobusowej, blisko morza i blisko atrakcji turystycznych.

Oceanarium (Malta National Aquarium) link TUTAJ to wielka maltańska inwestycja, powstało z rozmachem, jak na lokalne warunki. Otwarte w 2013 roku przyciąga corocznie kilka tysięcy turystów. W Oceanarium zgromadzono okazy ryb z lokalnych wód jak również z Morza Karaibskiego, Morza Czerwonego oraz Oceanu Indyjskiego.

IMG_7869

Wejście do Oceanarium kosztuje 12,90 euro za osobę dorosłą, dzieci 6 euro. Bilet jest ważny całą dobę więc możemy wyjść i poźniej wejść jeszcze raz. I jeszcze ważna informacja… Na mapkach, które można dostać w informacji turystycznej jest zniżka 3 euro do wykorzystania podczas zakupu biletu (tylko dla osoby dorosłej).

IMG_7888

IMG_7893

Oceanarium to z pewnością ogromna atrakcja dla dzieci. Zwiedzanie zajmuje około 1-1,5 godz. Czy  warto wejść… naszym zdaniem warto 🙂

Tuż obok Oceanarium znajduje się duży plac zabaw, na którym można szaleć do woli. Polecamy włoskie desery, lody i kawę w pobliskiej kawiarni.

IMG_7868

Na tym jednak nie kończymy dzisiejszego dnia! Naszym planem jest długi spacer od Qawra Tower aż do Wignacourt Tower. Spacer na około 4 km promenadą wzdłuż wybrzeża.

IMG_7865

Linia brzegowa całego archipelagu maltańskiego jest dobrze rozwinięta. Znajdziemy tu wiele zatok, a także niewielkich zatoczek wcinających się w klify. Wyspa zbudowana jest głównie ze skał kredowych (wapieni), później wykorzystywanych w budownictwie. Widoki są cudowne dlatego spacer przedłuża się nam do samego wieczora.

IMG_7866

IMG_7936

Jutro ambitny plan zwiedzenia stolicy Malty – Valetty. Zapraszamy !