bus

Najdogodniejszą a zarazem jedyną formą transportu publicznego na Malcie jest komunikacja autobusowa. Autobusy są nowe, klimatyzowane, dostosowane dla osób niepełnosprawnych i dojeżdżają dosłownie wszędzie. Koszt biletu autobusowego tygodniowego dla osoby dorosłej to 21 Euro, dla dziecka 15 Euro. Po zakupie bilet otrzymujemy w formie kodowanej karty

IMG_7944

Możemy z niej korzystać na dowolną liczbę przejazdów przez 7 dni. Karta jest ważna zarówno na komunikację miejską na Malcie, jak i na Gozo. Autobusy lubią się spóźniać, dlatego najlepiej jeździć z pętli do pętli. Wtedy mamy przynajmniej pewność, że autobus odjedzie o czasie i że do niego wsiądziemy 🙂 Przeładowane autobusy to standard, kierowcy mają tylko określoną liczbę miejsc, potem zwyczajnie nie zabierają pasażerów. Wszystkie przystanki na Malcie są na żądanie! Kierowca autobusu nie zatrzyma się, kiedy wyraźnie nie damy mu znać. Do autobusu zawsze wchodzimy pierwszymi drzwiami i kasujemy bilet zbliżając go do czytnika przy stanowisku kierowcy. Nie musimy od razu kupować biletu tygodniowego. Mamy również do wyboru opcję jednorazową. godzinną, dobową oraz kartę na 15 przejazdów.

Na początku wpisu zamieszczamy mapkę ze wszystkimi połączeniami dostępnymi na Malcie i Gozo. Wygląda to bardzo zawile, ale tylko pierwszego dnia. Potem ten zawiły „labirynt” staje się zupełnie jasny. Gdyby jednak zdarzyła się sytuacja, że nie wiemy jak dojechać,. albo przegapiliśmy przystanek, kierowcy zawsze pomogą. Są bardzo mili i niezwykle uczynni.

Dzisiejszego dnia zapraszamy na wycieczkę do Valletty, stolicy Malty.

Valletta 2012 v5

Valrtta jest najmniejszą stolicą europejską, liczy zaledwie 10 tys. mieszkańców. Jest przepięknie położona, strome uliczki, widoki na morze, kolorowe balkony i monumentalna katedra tworzą idealne miejsce do spacerów.

IMG_7977

Mury Valletty kryją w sobie liczne muzea i kościoły. Mimo, że Valletta to zaledwie kilka kilometrów kwadratowych na zwiedzanie zarezerwujmy sobie cały dzień.

IMG_7962

Po zwiedzaniu samego miasta polecamy udać się (statkiem lub autobusem) do pobliskiej Vittoriosy, skąd możemy podziwiać przepiękną panoramę całego miasta.

Wysiadając z autobusu nie sposób się zgubić, dojeżdżamy do pętli przesiadkowej nieopodal Fontanny Trytona. Obecnie niestety Brama Miejska i Fontanna są w renowacji i widać jedynie sprzęt budowlany oraz rusztowania 😉 Do miasta wkraczamy przez Bramę Miejską. Idąc dalej po prawej stronie mijamy gmach Opery. Główną ulicą Valletty jest ulica Republiki, która przecina miasto dokładnie w połowie, podążając nią mijamy kolejno barokowy kościół Franciszków, (na przeciwko) kościół św. Barbary oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne. Krocząc dalej ulicą Republiki dojdziemy do katedry św. Jana.

Po drodze widzimy wiele kafejek, restauracji, lodziarni i pastizzerii. Warto skusić się na przystanek i skorzystać z oferty jednej z nich. Polecamy lokalne lody i desery 🙂

Wersja 2

Vallettę najlepiej zwiedzać nie spiesząc się, spokojnie zagłębić się w szachownicę uliczek. Szczególnie jednak polecamy dwa miejsca: Górne i Dolna Ogrody Barracca.

Upper (Górne) Barracca Gardens, z tych ogrodów rozciąga się piękny widok na Trzy Miasta (wstęp bezpłatny). Codziennie o godz. 12 i o godz. 16 możemy zobaczyć tam salut armii i wystrzał z tych armat na jej cześć.

IMG_8021

Lowers (Dolne) Barracca Gardens. dodatkowo możemy z nich podziwiać również widok na porty.

IMG_7986

IMG_7990

W Vallettcie, jak już wcześniej wspominaliśmy, jest wiele restauracji, kawiarni, pastizzerii, gdzie więc zjeść? Nam została polecona restauracja serwująca dania maltańskie i włoskie. Byliśmy, zjedliśmy i możemy również Wam polecić Angelo Maltese Restaurant adres: Angelo Maltese League: 221, Merchant Street, Valletta, link do strony TUTAJ. Restauracja mieści się w kamiennicy, skąd można udać się na dach i podziwiać wspaniałą panoramę miasta z góry 🙂

Na koniec zachęcamy wszystkich do odwiedzenia pobliskiej Vittoriosy (Birgu). Można tam dostać się statkiem lub autobusem linii 2 (ostatni przystanek Il Birgu). Vittoriosa to jedno ze słynnych Trzech Miast. Po za Pałacem Inkwizytora, placem Zwycięstwa, Muzeum  Morskim, Kościołem św. Wawrzyńca i Fortem Sam Angelo warto przejść się wybrzeżem i podziwiać panoramę Valletty.

Birgu_or_Vittoriosa